انواع فعالیتهای انسان در زندگی

انواع فعالیتهای انسان در زندگی

پنجشنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۲۵
امتیاز این گزینه
(3 آرا)

سبك زندگي اسلامي ايجاب مي‌كند كه برنامه‌ريزي و تلاش در فعاليتهاي عبادي از هر گونه سودجويي اقتصادي، غفلت‌زدگي و سرگرمي مصون و محفوظ باشد.

 

فعاليتهاي افراد و جوامع انساني را به سه گروه مي‌توان تقسيم كرد:

1. فعاليتهاي عبادي و معنويت‌گرايانه مثل نماز،‌ روزه،‌ حج، عمره، اعتكاف، زيارت،‌ انفاق، ايثار و خدمت‌رساني و كلية كارهاي مشروع كه به انگيزه معنوي رضاي خدا انجام مي‌شود.

2. فعاليتهاي اقتصادي و تجاري مثل تمام مشاغل كه به قصد كسب درآمد لازم براي تأمين زندگي انجام مي‌شود.

3. فعاليتهاي سرگرم‌كننده و غفلت‌آميز، مثل انواع ورزشها و بازيها كه كودكان و بسياري از بزرگ‌سالان بدان مشغول مي‌شوند.

سبك زندگي اسلامي ايجاب مي‌كند كه برنامه‌ريزي و تلاش در فعاليتهاي عبادي از هر گونه سودجويي اقتصادي، غفلت‌زدگي و سرگرمي مصون و محفوظ باشد.

فعاليتهاي اقتصادي بايد تابعي از برنامه‌ريزي خیرخواهانه و فعاليتهاي عبادي و معنويت گرايانه و در جهت كمك به پيشرفت ايماني و اخلاقي و عدالت اجتماعی باشد.

فعاليتهاي سرگرمي و تفريحي نیز باید در خدمت اهداف عبادي و اقتصادي و دفاعي قرار گيرد.

نه عبادت با رويكرد اقتصادي «عبادت» است و نه اقتصاد بدون ايمان به غيب،‌ اقتصاد اسلامي است و نه ورزش و نهتفريح فارغ از توحید و توليد، رنگ و بوي اسلامي دارد. قرآن كريم در سوره جمعه ازگروهي انتقاد مي‌كند كه چون زمينة تجارت و يا لهو و سرگرمي فراهم شود، عبادت و رهبري حق را رها كرده، به سوی اهداف تجاري و سرگرمي هجوم مي‌برند.[1]


پی نوشت :

[1]. ]وَ إِذا رَأَوْا تِجارَةً أَوْ لَهْواً انْفَضُّوا إِلَيْها وَ تَرَكُوكَ قائِماً قُلْ ما عِنْدَ اللَّهِ خَيْرٌ مِنَ اللَّهْوِ وَ مِنَ التِّجارَةِ وَ اللَّهُ خَيْرُ الرَّازِقين‏[؛«هنگامی که آنها تجارت یا سرگرمی و لهوی را ببینند پرکنده می‏شوند و به سوی آن می‏روند و تو را ایستاده به حال خود رها می‏کنند؛ بگو آنچه نزد خداست بهتر از لهو و تجارت است و خداوند بهترین روزی دهندگان است.»جمعه / 11.

 

محمود مهدی پور

نوشتن نظر