غبارروبی قبۀ الصخره در بیت المقدس+عکس
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»غبارروبی قبۀ الصخره در بیت المقدس+عکس

غبارروبی قبۀ الصخره در بیت المقدس+عکس

پنجشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۴۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

به گزارش فارس،‌ اداره اوقاف شهر قدس امروز صحن داخلی مسجد قبۀ الصخره در جوار مسجد الاقصی را غبارروبی کرد و در آن فرش‌های جدید پهن کرد.

بر اساس این گزارش، این نوسازی و فرش‌های پهن‌شده داخل این مسجد و مسجد الاقصی مبلغی در حدود 600 هزار دلار هزینه در بر داشته است.

قبۀ الصخره یکی از مهم‌ترین آثار معماری اسلامی بعد از مسجد الاقصی در بیت المقدس است. این مسجد تقدسی ویژه نزد مسلمانان دارد و یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های هنر معماری ارزشمند تمدن اسلامی است.

ضلع شمالی مسجد 150 متر، ضلع جنوبی 125 متر و اضلاع دو طرف هر یک 160 متر است. به‌خلاف دیگر مساجد جهان و اماکن و ساختمان‌های مساجد و اماکن مقدس که معمولاً مستطیل شکل هستند، شکل قبۀ الصخره از یک هشت‌ضلعی منظم تشکل گردیده که طول هریک از اضلاع آن 20.19 متر و قطر آن 86.54 متر است.

گفتنی است صهیونیست‌های غاصب در حرکتی رسانه‌ای همواره تصاویر قبۀ الصخره را به عنوان مسجد الاقصی معرفی کرده تا بدین وسیله اساساً اذهان مسلمانان سایر نقاط جهان از قبله اول مسلمانان - مسجد شریف الاقصی - منحرف شده و از این طریق به انهدام این مکان مقدس ادامه دهند.

همچنین علت نامگذاری قبۀ الصخره به این نام نیز از آن رو است که در این مسجد، قطعه سنگی قرار دارد که پیامبر عظیم الشأن اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم به هنگام معراج از روی آن تخته سنگ به آسمان و ملکوت عالم عروج کردند این سنگ نیز به هنگام عروج ایشان با حضرت ختمی‌مرتبت به آسمان بالا کشیده شد که ایشان دستور توقف به آن سنگ داده قطعه سنگ نیز میان هوا و زمین معلق ایستاد. صدها سال بعد، یهودیان و دشمنان اسلام به جهت جلوگیری از انتشار بیش از پیش این معجزه نبی مکرم اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم زیر این سنگ را با ساخت بنا پوشاندند تا تعلیق این سنگ مشخص نشود.

نوشتن نظر