پاسخ حضرت آیت‌الله سبحانی به شبهه‌افکنی ها: بوسیدن ضریح ائمه(ع) حب نبی بوده و بدعت شرعی نیست
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»پاسخ حضرت آیت‌الله سبحانی به شبهه‌افکنی ها: بوسیدن ضریح ائمه(ع) حب نبی بوده و بدعت شرعی نیست

پاسخ حضرت آیت‌الله سبحانی به شبهه‌افکنی ها: بوسیدن ضریح ائمه(ع) حب نبی بوده و بدعت شرعی نیست

دوشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۵۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه حب اولاد پیامبر اکرم(ص) نیز جزو اصول اسلام است گفت: هر عملی که از آن حب نبی استنباط شود بدعت شرعی نخواهد بود.

 

حضرت آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی صبح امروز در درس خارج اصول خود در مسجد اعظم اظهار کرد: مشرکان زمان پیامبر(ص) کارهای زشت خود اعم از شرک یا غیر شرک را اینگونه توجیه می‌کردند که پدرانمان بر همین روش بوده‌اند و ثانیا خدا نیز همینگونه گفته است و این بدعتی بزرگ است و حرام است.

او افزود: بدعت در جایی است که شخصی می‌داند چیزی جزو دین نیست ولی آن را قرار می‌دهد ولی قرآن می‌گوید حتی اگر بر چیزی شک دارید و آن را به خدا نسبت دهید حرام است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه کار انسان دو حالت بیشتر ندارد خاطرنشان کرد: اگر اذن باشد اشکالی ندارد ولی اگر اذن نباشد حرام خواهد بود و مراد از این اجازه اذن واصل است یعنی مادامی که اذنی به انسان نرسد اگر چیزی را به خدا نسبت دهد حرام است.

او ادامه داد: گاهی ممکن است اذن غیر واصل مطابق واقع باشد ولی نباید انسان نباید به آن عمل کند زیرا مادامی که اذن واصل نرسد اگر چیزی را به خدا نسبت دهند حرام است.

آیت‌الله سبحانی در ادامه به مسأله استدلال به عقل اشاره کرد و گفت: تشریع متصل به خداست و هیچ بشری حق ندارد درباره بشر دیگر قانون‌گذاری کند زیرا حق تشریع با خداست؛ خداوند واحدی است که مثل و مانندی ندارد و این همان توحید در ذات است ضمن اینکه توحید در خلق هم داریم چون خداوند تنها خالق اصلی است هرچند خالق‌های غیر مستقل هم فراوان هستند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم توحید در خالقیت را یکی از مراتب توحید دانست و افزود: خالق مستقل که وابسته به جایی نباشد تنها خداست و دیگران به اذن او خلق می‌کنند؛ توحید در ربوبیت نیز مرتبه بعدی است، در اینجا ربوبیت به معنای پرورش است.

او اضافه کرد: ربوبیت غیر از خالقیت است زیرا سبب پرورش و مراقبت می‌شود؛ مشرکان زمان حضرت ابراهیم(ع) در خالقیت موحد بودند ولی در ربوبیت شرک می‌ورزیدند و اعتقاد داشتند خداوند نگهداری عالم را به بت‌ها و ستارگان سپرده است.

آیت‌الله سبحانی ربوبیت به اذن‌الله را نیز فراوان دانست و گفت: خداوند خود به مدبرانی که جهان را به اذن او می‌گردانند قسم یاد می‌کند.

استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم نوع دیگری از توحید را مورد توجه قرار داد و عنوان داشت: تشریع یکی از مراتب حکم است؛ غیر خدا کسی حق ندارد بر کسی قانونی وضع کند در غیر اینصورت حکم جاهلیت است.

او با اشاره به قانون‌گذاری در نظام اسلامی در چارچوب قوانین دین گفت: این قانون‌گذاری در حقیقت برنامه‌ریزی‌هایی است که بر اساس قانون اساسی که آن هم برگرفته از شرع مقدس است صورت می‌گیرد.

آیت‌الله سبحانی در ادامه به حجیت ظواهر اشاره و خاطرنشان کرد: پیش از پرداختن به این موضوع بحثی اجمالی در مورد بدعت خواهیم داشت؛ بدعت آن است که در دین خدا وارد شویم و حکم بدهیم بنابراین بدعت یعنی کار جدید و بی سابقه‌ای به خداوند نسبت داده شود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه بدیع‌السموات و الارض یکی از صفات خداوند است گفت: خدا بدون اینکه نمونه‌ای از پیش وجود داشته باشد آسمان‌ها و زمین را خلق کرده و کار او در حقیقت کار جدید است ولی فقط او می‌تواند چنین کاری انجام دهد.

او با اشاره به اختلاط زن و مرد در ضیافت‌های دوران شاه و حتی پیش از آن بیان داشت: این امر بدعتی لغوی و حرام بود هرچند بدعت شرعی محسوب نمی‌شد زیرا این کار را به خدا و رسول نسبت نمی‌دادند.

آیت‌الله سبحانی تصریح کرد: گاهی به چیزی بدعت می‌گویند که نوآوری باشد ولی دلیلی در اسلام برای آن یافت نشود وگرنه اگر ریشه در قرآن و دین داشته باشد بدعت نخواهد بود؛ نمونه بارز این کار پیشرفت تجهیزات جنگی در دوران معاصر است.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه بوسیدن ضریح ائمه اطهار(ع) توسط شیعیان از سوی اهل سنت نوعی بدعت نامیده می‌شود گفت: ولی ما می‌گوییم این کار بدعت نیست زیرا حب نبی(ص) و امام جزو دین محسوب می‌شود و سنی‌ها نیز روایاتی نقل کرده‌اند که پیامبر(ص) فرمودند حب من جزو اصول اسلام است.

او عنوان داشت: اینکه شیعیان پرده کعبه یا ضریح اهل بیت(ع) را می‌بوسند اینگونه نیست که اعتقاد داشته باشند در این اشیاء اثری هست بلکه بر این عقیده هستند که با این کار به آن بزرگواران احترام می‌گذارند.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه حب اولاد پیامبر اکرم(ص) نیز جزو اصول اسلام است گفت: هر عملی که از آن حب نبی استنباط شود بدعت شرعی نخواهد بود.

شفقنا

نوشتن نظر