اسلام‌گرایان اردن: وزیر کشور استعفا دهد
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»اسلام‌گرایان اردن: وزیر کشور استعفا دهد

اسلام‌گرایان اردن: وزیر کشور استعفا دهد

چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۰ ساعت ۰۵:۴۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

به گزارش فارس به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای "القدس العربی "، اسلام‌گرایان اردن امروز سه‌شنبه خواستار برکناری "مازن الساکت " وزیر کشور بدلیل اظهارات جنجالی اخیرش علیه اصلاح‌طلبان شدند.

"محمد عواد الزیود " مسئول پرونده ملی در حزب جبهه عمل اسلامی شاخه سیاسی جماعت اخوان المسلمون اظهارات مازن الساکت را رویگردانی‌اش از گفت‌وگوهایی دانست که هفته پیش با گروه‌های سیاسی اردن انجام داده‌اند.

زیود افزود: ساکت مدعی شده است که اصلاح‌طلبان برای سرنگون کردن رژیم حاکم در اردن برنامه‌ریزی می‌کنند و این اظهارات بیانگر ضعف دولت در داشتن کیاست و صداقت است زیرا وزیر کشور رسما با این ادعاها، "دعوت به سرنگونی رژیم حاکم " را در دهان مردم انداخت.

زیود در ادامه اقدام نیروهای امنیتی اردن در متفرق کردن تحصن‌کنندگان در میدان "النخیل " با توسل به زور را نوعی جنایت توصیف کرد و گفت که این حمله موجب زخمی‌شدن ده‌ها نفر از حاضران از جمله اصحاب رسانه شد.

وی در ادامه از دولت اردن خواست که بدلیل جنایتی که در حق کشور و ملت اردن انجام داده است، عذرخواهی کند. زیرا ما طی بیش از 6 ماهی که معترضانی که تجمع‌هایی مسالمت‌آمیز داشته‌اند، هیچ عبارتی مبتنی بر این که آنها خواستار سرنگونی رژیم حاکم باشند، نشنیده‌ایم.

وزیر کشور اردن با اشاره به افزایش فعالیت‏های انقلابیون و شهروندان معترض اردنی تصریح کرد: جنبش‏های مردمی و اصلاح طلبانی که تحصن فراگیر روز جمعه هفته گذشته را برگزار کرده بودند، هدفشان ورود به مرحله دوم جنبش یعنی "سرنگونی نظام " است.

وی که با کمیته آزادی‏های عمومی و حقوق بشر پارلمان اردن دیدار می‏کرد افزود: من به نیروهای اطلاعاتی، امنیتی و ژاندارمری دستور دادم که اجازه ندهند هیچ‌یک از تحصن کنندگان، شب را در میدان "نخیل " بخوابند و از آنان خواستم که برای این کار به زور متوسل شوند.

"مازن الساکت " گفت: تحصن فراگیر یعنی به وجود آمدن آشوب و سرکشی در کشور و این مساله به هیچ وجه به نفع نظام نیست.

روز جمعه هفته گذشته انقلابیون اردن در ادامه اعتراضات مسالمت آمیز خود به وضعیت مدیریتی کشور، پس از اقامه نماز جمعه اقدام به برگزاری تحصن فراگیر کردند که بلافاصله نیروهای امنیتی و ژاندارمری این کشور به تحصن‌کنندگان و خبرنگاران مستقر در محل حمله کردند و در این میان 55 تن از شهروندان مجروح شدند.

انقلابیون اردن این روز را روز "جمعه سیاه " نام نهادند.

نوشتن نظر