نفوذ ریشه ای صهیونیستها در سودان جنوبی و ضرورت اقدام اتحادیه عرب
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»نفوذ ریشه ای صهیونیستها در سودان جنوبی و ضرورت اقدام اتحادیه عرب

نفوذ ریشه ای صهیونیستها در سودان جنوبی و ضرورت اقدام اتحادیه عرب

چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۰ ساعت ۰۵:۴۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یک روزنامه عرب زبان امروز با اشاره به اهتزار پرچم صهیونیست ها در کنار پرچم سودان جنوبی در این کشور تازه تاسیس از میزان نفوذ اسرائیلی ها در کشور مذکور خبر داد و بر ضرورت اقدام فوری و مدبرانه اتحادیه عرب تاکید کرد.

نفوذ ریشه ای صهیونیستها در سودان جنوبی و ضرورت اقدام اتحادیه عرببه گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ روزنامه العرب الیوم اردن امروز درمقاله ای با طرح چرایی استقبال صهیونیستها از تشکیل کشور جدید سودان جنوبی می نویسد: پرچم صهیونیستی در کنار کشور جدید سودان جنوبی برافراشته شد که میزان نفوذ صهیونیست ها را در این کشور جدید نشان می دهد.

نفوذ قوی صهیونیست ها در سودان جنوبی

کشور جدید سودان جنوبی در روز نهم ماه جاری اعلام موجودیت کرد و کشورهای غربی و عربی در به رسمیت شناختن آن از یکدیگر سبقت می گرفتند که این موضوع به دلایل و علت های مختلفی برمی گردد که از جمله آن می تواند منافع این کشورها و همچنین احترام گذاردن برخی دیگر از این کشورها به موضوع حقوق بشر و حق تعیین سرنوشت برمی گردد.

اما در این میان رژیم صهیونیستی از همه طرف ها خوشحال تر بود در این زمینه می توان به اظهارات مسئولان صهیونیستی اشاره کرد و آن اینکه در سال 2008 "آوی دیختر" وزیر امنیت رژیم مذکور در سخنانی اعلام کرد : اگر سودان یکپارچه و متحد باقی بماند می تواند خطر بزرگی را برای آینده اسرائیل تشکیل دهد بنابراین بهتر این است که این کشور تقسیم شود تا در آینده به تکیه گاهی برای مصر و دیگر کشورهای عربی تبدیل نشود.

نکته مهم اینجا است که سران کشور جدید سودان جنوبی از آنچه به وقوع پیوست بسیار خوشحالند و حتی برخی از آنان از برافراشتن پرچم صهیونیست ها در کنار پرچم کشورشان نیز دریغ نکردند و این نشانگر میزان نفوذ و حضور صهیونیست ها در امور داخلی سودان جنوبی است.

انگلیس عامل همه مشکلات عربی و اسلامی

"حسن طوالبه" نویسنده این مقاله در نگاهی دیگر با اشاره به دسیسه چینی انگلیس در کشورهای اسلامی تاکید می کند: انگلیس در ورای همه مشکلاتی است که در کشورهای عربی و اسلامی قرار دارد. از جمله آن مشکلات موجود بین هند و پاکستان که نیم قرن از آن می گذرد به انگلیس برمی گردد که مشکلی به نام کشمیر را به وجود آورد و همچنین مشکلات مرزی بین کشورهای عربی هم علت آن به دسیسه چنینی انگلیسی ها برمی گردد به گونه ای که می توان گفت سیاست انگلیسی ها به مرض سرطان شبیه است که شفا یافتن از آن بسیار مشکل و دشوار است.

از سوی دیگر این انگلیسی ها از زمان تسلط بر مصر و سودان بذرهای تفرقه را بین شمال و جنوب سودان افکندند و از آن زمان شد که سرکشی و شورش از سوی یگان های ارتش سودان که خواستار جدایی از شمال بودند شروع شد و به جای ارائه راه حل های مسالمت آمیز گزینه نظامی انتخاب شد تا اینکه این مسئله کشورهای منطقه و بین الملل را به دخالت در این کشور با هدف تقسیم آن سوق داد و به نیروهای شورشی در جنوب با سلاح و ابزار و آلات جنگی و حمایت های سیاسی و تبلیغاتی کمک شد تا اینکه وضعیت به آنچه خواستند یعنی همان جدایی شمال از جنوب رسیدند. العرب الیوم در پایان این موضوع را مطرح می کند که اتحادیه عرب از تشکیل کشور جدید سودان جنوبی استقبال کرد و آیا راه را در برابر این کشور برای پیوستن به این اتحادیه باز می کند و آیا این کشور جدید می پذیرد که به اتحادیه عرب بپیوندد یا خیر؟

نوشتن نظر