با افراط و تفریط به اهل‌بیت(ع) جفا نکنیم "آیت‌الله مصباح"
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»با افراط و تفریط به اهل‌بیت(ع) جفا نکنیم "آیت‌الله مصباح"

با افراط و تفریط به اهل‌بیت(ع) جفا نکنیم "آیت‌الله مصباح"

چهارشنبه ۰۶ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۳۷
امتیاز این گزینه
(1 رای)

آیت‌الله مصباح افراط و تفریط درباره اهل‌بیت(ع) را جفای به اهل‌بیت(ع) دانست و گفت: برخی از سر جهل و تنگ‌نظری بسیاری از فضایل آنان را انکار می‌کنند و در مقابل افرادی نیز تعابیر ناشایستی که ظاهری غلوآمیز دارد را به اهل‌بیت(ع) نسبت می‌دهند که هیچ توجیه عقلی و عرفی ندارد. 

آیت‌الله مصباح یزدی در دیدار اعضای شورای مرکزی بزرگداشت دهه کرامت که در مؤسسه آموزشی و پژوهشی برگزار شد، اظهار داشت: ‌بالاترین نعمت‌های الهی‌، نعمت‌هایی است که مربوط به مسائل روحانی و دارای اثر بی انتهاست.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: بزرگ‌ترین نعمت خداوند بعد از عقل برای شناخت، معارف دینی است که توسط انبیای الهی در اختیار ما قرار گرفته است و کامل‌ترین آن، آموزه‌های اسلامی است که در اختیار بشریت قرار دارد و تا پایان حیات خود در این زمین، از آن بهره‌مند خواهند شد.

ایشان با اشاره به نعمت بزرگ اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در کنار قرآن اظهارداشت: نعمت دیگرخداوند، ارائه الگوهاست؛ به این معنی که ممکن بود این آموزه‌های ناب در کتاب‌هایی نوشته شود ولی ارائه الگوهای عملی در ساختار روحایت و شخصیت افراد تأثیر بسزایی دارد.

آیت الله مصباح یزدی افزود: اهل بیت (علیهم‌السلام) نعمت ممتازی است که خداوند از کرم خود به امت آخرالزمان عنایت کرده و آنها را الگوهای ما در این دنیا قرار داده است.

ایشان با ابزار تأسف از قدر ندانستن این نعمت‌ بزرگ الهی خاطرنشان کرد: همانطور که ما نسبت به نعمت‌های مادی بی اعتنا می‌شویم،  به طریق اولی نسبت به نعمت‌های معنوی غافل می‌شویم. البته شیعه در این میان نسبت به  این نعمت بزرگ الهی کمتر به خود جفا کرده است،‌ولی نسبت به آموزه‌‌هایی که به دست آوررده است، نتوانسته حق این نعمت را  به جای آورد.

عضو خبرگان رهبری تصریح کرد: همانطور که رهبری در سفر اخیر خود به قم گفتند، بسیاری از علوم دانشگاهی ما بر مبنای ضد اسلام است؛ یعنی دروسی که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و روز به روز افتخار می‌کنیم که بر تعداد دانشجویان افزوده می‌شود، دارای مبانی ضد دینی و اسلامی است.

ایشان به پیروزی انقلاب اسلامی و برکات آن اشاره کرد و گفت: پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) بسیاری از کاستی‌های ما را ظاهر و زمینه رفع آن را فراهم ساخت؛ از جمله برکاتی که به وسیله حضرت امام نصیب جامعه روحانیت و طلاب شد، به بخش‌هایی از معارف اهل بیت (علیهم‌السلام) که متروک شده بود، توجه گردید.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان این که پیش از انقلاب نیمی از آموزه‌های اهل بیت که مربوط به مسائل اجتماعی بود، به صورت کامل مورد غفلت قرار گرفته و افزود: ورود به این مباحث اجتماعی نیز مورد نکوهش همگان بود و به این وسیله دشمن توانست به بسیاری از مقاصد خود دست یابد.

ایشان با ابراز تأسف از این که امروز نیز برخی نسبت به این دست‌آورد بزرگ بی اعتنایی و حتی تمسخر می‌کنند،گفت: متأسفانه با این که این برکات دیده شد و از آن نیز استفاده گردید، ‌برخی پیدا می‌شوند که به این آموزه‌ها دهان‌کجی می‌کنند.

*دهه کرامت نماد سرور اهل‌بیت(ع) است

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) توجه به ایام فاطمیه و دهه کرامت را از دیگر برکات انقلاب دانست و اظهار داشت: احیای دهه فاطمیه از سوی مراجع تقلید و حضرت امام(ره) و دهه کرامت   نمادی از ایام سرور اهل بیت علیهم‌السلام است  که از حرم حضرت معصومه سلام الله علیها آغاز و تا حرم حضرت امام رضا علیه‌السلام ادامه دارد و از نعمت‌های بزرگی است که خدمت در این عرصه نیز توفیق بزرگ الهی است.

ایشان در ادامه افزود: امروز  که به برکت انقلاب و خون شهدا توانسته‌ایم در تعظیم شعائر اسلامی و اهل بیت علیهم‌السلام نقشی داشته باشیم، باید نقش خود را به درستی و کامل انجام داد. در این عرصه باید برخی با انجام کارهای علمی و پژوهشی بر غنا و رشد کیفی کارها یاری رسانند.

آیت الله مصباح یزدی به جنبه‌های تربیتی در این عرصه اشاره کرد و گفت: بخش دیگر نقش‌آفرینی در این عرصه اهتمام در تبیین اصول تربیتی اهل بیت (علیهم‌السلام) و رفتارهای اجتماعی و سیاسی معصومین (علیهم‌السلام) است.

*نقش روحانیت در تبیین اصول تربیتی اهل‌بیت(ع)

ایشان به نقش روحانیت در این عرصه اشاره کرد و گفت: وظیفه‌ای که روحانیت در این عرصه دارد، ‌ ارتقای سطح فرهنگی خود و ترویج این مکتب در میان مردم است؛ روحانیت باید امتیازات و ویژگی‌های اهل بیت (علیهم‌السلام) را به همگان معرفی کند و افراد منحرف را در مسیر درست قرار دهد.

عضو خبرگان رهبری گفت: همواره کسانی هستند که به دنبال ضربه زدن به ارزش‌های اسلامی، دینی هستند و با تمام قوا علیه حق ایستاده‌اند. امروز وهابیت کارهایی در پیش گرفته‌اند که با ادعای اسلام دست به جنایت‌هایی می‌زنند که دور از هر منطق و عقلی  و مکتبی است؛ در برابر این‌ها باید بر اساس سیره معصومین (علیهم‌السلام) راه درست را پیدا کنیم و آن را بیان و زمینه عمل به آن را فراهم سازیم.

ایشان افراط و تفریط در باره اهل بیت را از دیگر جفاها نسبت به خاندان نبی اکرم(ص) دانست و گفت: از سویی برخی از سر جهل و تنگ‌نظری، بسیاری از فضائل اهل‌بیت (علهیم‌السلام) را به بهانه‌ای که غلو نشود، انکار می‌کنند؛ در مقابل نیز افرادی تعابیر ناشایستی که ظاهری غلو‌آمیز دارد را به اهل‌بیت علیهم‌السلام نسبت می‌دهند که هیچ توجیه عقلی و عرفی ندارد.

آیت‌الله مصباح یزدی افزود: این افراد به نام دوستی با اهل‌بیت (علیهم‌السلام) با آنها دشمنی می‌کنند و بهانه به دست دشمنان مکتب ناب اهل‌بیت (علیهم‌السلام( می‌دهند.

خاطرنشان می‌شود در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین ارباب سلیمانی، رئیس شورای مرکزی گرامیداشت دهه کرامت و دبیر عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور و محمد جواد جعفری، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا علیه‌السلام گزارشی از فعالیت‌های انجام شده  ارائه دادند.

حوزه

1 نظر

  • لینک نظر انتی دجال چهارشنبه ۰۶ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۷ نوشته شده توسط انتی دجال

    - در فیلمای هالیود ادم خوبه همیشه ظاهر زیبا داره ولی میبینیم که الان اسلام خیلی ظاهر اسلام دلربا نیست و دچار تحریفاتی حداقل در حوزه فرهنگی و روابط اجتماعی و جامعه شناسی هست و برای همین مردم دنیا باور نمیکنند که ادم خوبه که همیشه ظاهر زیبا داره خوب باشه ... ظاهر زیبا انقدر مهمه که مهمترین معجزه حضرت یوسف ( از دید بنده ) قیافه زیبای اون بود و میدونید حضرت یوسف از اصلی ترین پیامبران خدا بوده که به دین خدا کمک کرده

نوشتن نظر