محبت اهل بیت(ع) گرانبهاترین گنج‌هاست "آیت‌الله مصباح یزدی"
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»محبت اهل بیت(ع) گرانبهاترین گنج‌هاست "آیت‌الله مصباح یزدی"

محبت اهل بیت(ع) گرانبهاترین گنج‌هاست "آیت‌الله مصباح یزدی"

سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) محبت اهل بیت(ع) را گران‌بهاترین گنج‌ها دانست و گفت: بر اساس روایات کسی که چنین معرفتی را یافته اگر بر سر کوهی زندگی کند و غذایش گیاهان باشند نباید نگران باشد زیرا چیزی را یافته که از همه ثروت‌ها بالاتر است.


آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی دوشنبه شب در بیست و ششمین جلسه درس اخلاق رمضان امسال که در حسینیه امام خمینی(ره) دفتر رهبر معظم انقلاب در قم برگزار شد به داستان حضرت یوسف(ع) در قرآن کریم اشاره و اظهار کرد: آن حضرت آزادگی و اراده خویش را در همه مواقعی که برادرانش به او ظلم کردند حفظ و صبر کرد و در نهایت به سلطنت رسید به طوری که همان شخصی که او را از برادرانش خریده بود مطیع او شد.
او افزود: صبر کردن بر مصیبت‌ها خیر و نیکی را به دنبال دارد و قرآن کریم بر این حقیقت تاکید دارد؛ خداوند به بندگانش می‌فرماید شما هم صبر داشته باشید و به خود بگویید که نباید در مشکلات بی‌تابی کنید و مطمئن باشید که پیروز خواهید شد.
رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه بر اساس روایات اسلامی، ایمان بدون مشکلات و ابتلائات امکان‌پذیر نیست خاطرنشان کرد: مومنان بیش از دیگران در معرض مصیبت‌ها و مشکلات قرار می‌گیرند؛ برای بهره‌مند شدن از نتایج ایمان انسان باید هزینه آن را بپردازد یعنی بر مشکلات صبر کند.
او ادامه داد: بر اساس روایتی از اصول کافی مومن از چهار چیز خالی نیست؛ مشکل نخست آنان این است که دچار حسد مومن دیگری می‌شوند که سخت‌ترین بلاها خواهد بود، دومین مورد منافقانی هستند که لغزش‌های اهل ایمان را رصد می‌کنند تا بعدها مورد استفاده قرار دهند.
آیت‌الله مصباح یزدی دشمنانی را که علناً علیه مومنان مبارزه می‌کنند سومین ابتلاء اهل ایمان دانست و اضافه کرد: وسوسه‌های شیطان هم چهارمین مورد هستند؛ این ابتلائات سبب می‌شوند اگر مومن بر آنها صبر کند مقاماتش افزوده شود زیرا خصوصیت مومن بودن آزمایش شدن است.
استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) عنوان داشت: ایشان در پاسخ به کسی که از مشکلاتش می‌نالید ابتدا او را به صبر دعوت کردند و سپس از او پرسیدند آیا از وضعیت زندان کوفه خبر داری و ادامه دادند دنیا هم مانند آن زندان است و اهل ایمان نمی‌توانند در آن آسایش داشته باشند.
او خاطرنشان کرد: در روایتی آمده است میزان بلاها و مشکلات به دین و ایمان افراد بستگی دارد و هرچه ایمان شخصی بالاتر و قوی‌تر باشد مشکلات هم بیشتر به او روی می‌آورند بنابراین مومنان نباید از بلاها هراس داشته و نگران باشند.
آیت‌الله مصباح یزدی محبت اهل بیت(ع) را گران‌بهاترین گنج‌ها دانست و افزود: بر اساس روایات کسی که چنین معرفتی را یافته اگر بر سر کوهی زندگی کند و غذایش گیاهان باشند نباید نگران باشد زیرا چیزی را یافته که از همه ثروت‌ها بالاتر است.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: کسانی که مزه محبت اهل بیت(ع) را چشیده‌اند و برای به دست آوردن آن زحمت کشیده‌اند قدر آن را بیشتر می‌دانند و این محبت را با هیچ چیز معاوضه نمی‌کنند.
او با اشاره به طرز فکر برخی دیگر از بندگان در رابطه با ایمان به خداوند گفت: این گروه از انسان‌ها خود را مملوک خداوند می‌دانند و عقیده دارند هر مصلحتی که خدا در نظر دارد باید اجرا شود و ما بر خواسته او صبر می‌کنیم.
آیت‌الله مصباح یزدی افزود: بالاتر از این گروه آن کسانی هستند که در مشکلات و بلاها هم عشق‌بازی‌شان با پروردگار خویش تمام نمی‌شود و نهایت هدف آنها در زندگی کسب رضایت اوست.
رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به فرمایشات امام حسین(ع) هنگامی که تیر سه شعبه را از گلوی حضرت علی اصغر(ع) بیرون کشید گفت: ایشان فرمودند آنچه این مصیبت را بر من آسان می‌کند آن است که می‌دانم خداوند این صحنه را می‌بیند.
او با بیان اینکه مومنان واقعی هرگاه بدانند که خداوند همراهشان بوده و بر صبر آنها شاهد است قدرت صبر بر مشکلات و طاعات را پیدا می‌کنند عنوان داشت: امیدواریم خداوند به برکت ماه مبارک رمضان توفیق این نوع بندگی و ایمان را به ما عطا فرماید.

شفقنا

نوشتن نظر