طواف به نيابت حضرت فاطمه و اهل بيت در سخن امام جواد
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»طواف به نيابت حضرت فاطمه و اهل بيت در سخن امام جواد

طواف به نيابت حضرت فاطمه و اهل بيت در سخن امام جواد

شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۰۵
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

عرض كردم: گاهى از طرف مادرت حضرت فاطمه نيز طواف كردم فرمود: « آن را زياد كن زيرا كه برترين چيزى است كه بدان عمل مى كنى انشاء الله»

يكي از اصحاب امام جواد درباره طواف به نيابت از ائمه اطهار(ع) پرسشي مطرح كرده و امام نيز بدان پاسخ فرموده اند:

مشروح اين حديث نوراني به شرح ذيل است:

موسى بن قاسم گويد: به حضرت جواد عليه السلام عرض كردم: تصميم گرفته بودم كه به نيابت شما و پدر بزرگوارت طواف كنم؛ ولي به من گفته شد كه به نيابت جانشينان پيامبر(ص) نمى شود طواف كرد، حضرت فرمود: « هر قدر كه مى توانى طواف كن زيرا اين كار جايز است».

سه سال بعد به آن حضرت عرض كردم من درباره طواف به نيابت از طرف شما و پدرت اجازه گرفتم و اذن فرموديد، و من از طرف شما تا جائيكه خداوند خواست طواف كردم و بعد چيزى در دلم خطور كرد و به آن عمل نمودم. حضرت فرمود: « آن چيز چه بود؟»

عرض كردم: يك روز به نيابت از حضرت رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم طواف كردم، حضرت سه مرتبه فرمود: « درود خداوند بر رسول خدا باد». و بعد روز دوم از طرف اميرالمومنين طواف كردم و روز سوم به نيابت از حضرت حسن و چهارمين روز از حضرت حسين و پنجم از طرف على بن الحسن و ششم از طرف ابوجعفر محمد بن على، و روز هفتم از سوى جعفر بن محمد، روز هشتم از طرف حضرت موسى، روز نهم از سوى پدرت حضرت على بن موسى و روز دهم از طرف شما اى آقاى من، و اينهايند كسانى كه دين خداوند را با ولايت آنان پذيرفته ام. حضرت فرمود: « به خدا سوگند در اين صورت است كه متدين به آن دين خداوندى هستى كه جز آن از بندگان پذيرفته نمى شود».

عرض كردم: گاهى از طرف مادرت حضرت فاطمه نيز طواف كردم فرمود: « آن را زياد كن زيرا كه برترين چيزى است كه بدان عمل مى كنى انشاء الله»(1). (2)

(1). بحارالانوار، ج 50، ص 101.
(2). كتاب فاطمه زهراء (سلام الله عليها) شادماني دل پيامبر صلي الله عليه و آله، ص 40.

نوشتن نظر